HR’ui ar padalinio vadovui pranešus apie planuojamą komandos formavimą, nemaža dalis nuoširdžiai apsidžiaugia. Tačiau neretai, išgirdus šias naujienas, darbuotojus „pradeda pykinti“ – jie varto akis, mintyse nusijuokia arba pasiunčia velniop. Žodžiai komandos formavimas / team building’as daliai darbuotojų sukelia dviprasmiškus jausmus, kažkam net šiurpą ar paniką.
„Kitą penktadienį po 4-ių pabėgt nesigaus, nes jie sugalvojo dar vieną beprasmišką team building’ą daryt…“, – tą pačią dieną po darbo grįžęs ______ (įrašyti tinkamą vardą) sako savo vyrui / žmonai.
Pykina nuo team building’ų!
Reddit’as gal ir nėra pats patikimiausias šaltinis faktų pateikimui, tačiau šioje platformoje žmonės nevynioja žodžių į vatą ir rašo būtent ką galvoja. Prieš metus užduotas klausimas „Ar daugumai darbuotojų patinka komandos formavimo užsiėmimai, kuriuose jiems tenka dalyvauti darbe?“ pagrinde sulaukė neigiamų atsakymų.
Yra nemažai gerų šaltinių ir LinkedIn straipsnių, aiškinančių dėl ko ant team building’ų krenta nesmagus šešėlis, tačiau mums labiausiai užkliuvo vieno vartotojo komentaras iš to pačio Reddit’o.
„Labiausiai komandos suartėja, kai rodai joms pagarbą, skatini išorinį jų pasiekimų pripažinimą ir suteiki joms apsaugą, prisiimdamas asmeninę atsakomybę, kai kažkas vyksta ne taip.“ Jis taip pat akcentuoja, kad „žmones suartina tiesiog bendravimas, kai jie daro ką nors nedaug įtampos keliančio ir jiems neįprasto.“
Pirkdami dovanas artimiems žmonėms, tikriausiai daug laiko praleidžiate laužydami galvą, bandydami nuspręsti, kurios dovanos jiems tikrai patiks. Juk norite pamatyti džiaugsmą jų akyse dovanos įteikimo metu, taip?
O kaip elgiatės perkant dovanas ne artimiesiems, o kolegoms? Ar daug laiko praleidžiate, galvojant kas jiems gali patikti ir kas juos maloniai nustebins? Suprantama, kad kolegos nėra šeima, bet šie žmonės mato ir jaučia, kada juos tikrai vertina, o kada į juos žiūrima tik kaip į darbo arklius. Jeigu dar picų vakarėlį organizuosite… Bet apie tai kitą kartą.
Kaip gi mums tada pakeisti darbuotojų požiūrį į team building’us?
Team building’as ar komandos formavimo renginys (vadinkite kaip norite) turi būti parinktas kaip dovanos artimiesiems: kruopščiai ir labai taikliai. Jis turi paliesti visai komandai aktualias temas ir problemas. Plaukimas baidarėmis, pasisėdėjimas bare ar picų vakarėlis tobulintinų vietų netobulina ir tikrai nesuteikia galimybės kolegoms pasisakyti. Tai toks laikinas pabėgimas nuo problemų.
Plaukimas baidarėmis, picų vakarėlis ir pan. yra, ko gero, mažiausiai pastangų reikalaujantys būdai suburti komandą kartu. Jūsų kolegos tai puikiai žino, nes jie nėra asilai. Kitaip tariant, jie supranta, kad Jums paprasčiausiai yra nusispjauti.
Dėl šios priežasties darbuotojai neretai į komandos formavimo renginius žiūri atmestinai ir kartais bando nuo jų išsisukti. Jie netiki, kad tokie renginiai gali kažką pakeisti.
Tačiau tikras komandos formavimo renginys yra orientuotas į silpnų vietų stiprinimą per žaidimo prizmę. Grubiai tariant, tai yra pagal poreikius atrinkti žaidimai suaugusiems (jokios erotikos). Po veiklos vyksta refleksija ir aptarimai, kurie gali nuvesti visą komandą tinkama linkme ir ją sustiprinti. Taip galite geriau susipažinti ne tik su savo kolegomis, bet ir su savimi.
IKI komandinis renginys (veikla iBuild)
Tačiau yra vienas ITIN svarbus dalykas: Jums turi nuoširdžiai rūpėti komanda. Darbuotojai kur kas optimistiškiau sureaguos į faino vadovo norą organizuoti picų vakarėlį nei į pikto fiurerio pasiūlymą padaryti rimtą team building’ą. Todėl dideli pokyčiai gali prasidėti tik iš organizacijos vidaus, o geras komandos formavimas yra tik padedančioji priemonė kuriant stiprią ir vieningą komandą.
Jei jums reikia trumpo atsakymo į klausimą „Kaip atsikratyti stigmos, susijusios su komandos formavimo renginiais?“ – pradėkite nuo savęs. Kai aplink Jūsų pamatys, kad Jums tikrai rūpi, pradės rūpėti ir visai komandai. Nuo tada, išgirdę žodžius „komandos formavimas“, kolegos ne klyks siaubingai mintyse, o nuoširdžiai nusišypsos ir lauks renginio dienos.
Jeigu tikrai norite savo komandai organizuoti prasmingą team building’ą, rekomenduojame paskambinti ir pasišnekučiuoti su mumis arba parašyti mums laišką.