Kūrybiškumas yra sudėtingas ir daugialypis pažinimo ir elgsenos procesas, apimantis naujų ir vertingų idėjų, sprendimų ar išraiškos formų kūrimą. Tai gebėjimas mąstyti ir veikti originaliai, novatoriškai ir nesilaikant įprastų ir nusistovėjusių normų.

Kūrybiškumas įvairiais būdais gali daryti didelę įtaką asmens ir organizacijos sėkmei. Suprantama, kad vis dar egzistuoja organizacijų, kur kaip tik reikia būti kaip visi ir niekuo neišsiskirti, nes kitaip laukia neigiamos pasekmės. Tačiau demokratiškas ir vakarietiškas pasaulis juda į priekį, tad ir kūrybiškumas kaip savybė sulaukia vis daugiau dėmesio.

Štai pagrindinės priežastys, kodėl kūrybiškumas darbe yra svarbus:

  1. Problemų sprendimas. Kūrybinis mąstymas yra reikalingas sprendžiant problemas darbe. Jis leidžia darbuotojams ieškoti netradicinių sprendimų ir įveikti iššūkius, į kuriuos gali nebūti vienareikšmių atsakymų.
  2. Inovacijos. Kūrybiškumas yra varomoji inovacijų darbovietėje jėga. Kūrybiškų žmonių dėka atsiranda nauji produktai, paslaugos ir verslo strategijos, kurios gali suteikti organizacijoms konkurencinį pranašumą.
  3. Gebėjimas prisitaikyti. Kūrybiškumas padeda darbuotojams ir organizacijoms prisitaikyti prie naujų aplinkybių, technologijų ir rinkos tendencijų. Jis ugdo mąstyseną, atvirą pokyčiams ir trikdžiams.
  4. Kritinis mąstymas. Kūrybingi žmonės yra linkę mąstyti kritiškai. Jie geba analizuoti situacijas, įvertinti galimybes ir priimti pagrįstus sprendimus.
  5. Komandiškumas. Kūrybingi žmonės dažniausiai yra labiau linkę bendradarbiauti su kitais ir dirbti komandoje. Tvirtoje komandoje darbuotojai gali drąsiai pateikti skirtingus požiūrius ir kūrybines idėjas, o tai pagerina grupės dinamiką ir padeda rasti novatoriškesnių sprendimų.
  6. Darbuotojų įsitraukimas. Kūrybiškumo skatinimas darbo vietoje gali padidinti darbuotojų aktyvumą ir dalyvavimą kasdieniuose procesuose. Kai darbuotojai jaučiasi skatinami išreikšti savo kūrybiškumą, jie yra labiau motyvuoti ir jaučia pasitenkinimą savo darbu.
  7. Tvirta ir stipri komunikacija. Kūrybingi žmonės dažnai pasižymi gebėjimu veiksmingai komunikuoti su kitais. Jie gali aiškiai ir paprastai perteikti sudėtingas idėjas ir koncepcijas, todėl komandoms lengviau suprasti ir įgyvendinti jų sumanymus.

Kiekvienos įmonės vadovas norėtų, kad visi jo kolegos turėtų kūrybingiems žmonėms būdingus bruožus, tačiau skubame pradžiuginti, kad juos galima lavinti. Kūrybiškumas – aukso verta savybė, tad siūlome pasidomėti žemiau išvardytomis veiklomis, kuriose daugiausia dėmesio skiriama būtent kūrybiniam potencialui atskleisti.

 

Kūrybiškumą skatinančios veiklos

 

Padarykite tai, kas (ne)įmanoma – išmokite groti klasikiniu instrumentu per valandą

Muzika pagerina mokymosi procesą ir išskiria dopaminą, kuris sukelia pakilų ir pozityvų mąstymą, mažina stresą, gerina koncentraciją ir sužadina vaizduotę. Visi šie veiksniai skatina žmonių kūrybiškumą. Įmonėms, kurios nori suvienyti komandas ir lavinti kolegų kūrybiškumą, siūlome muzikinę programą „Crescendo”. Ši muzikinė veikla suvienija kolegas ir parodo, kad kas atrodo neįmanoma, iš tikrųjų yra lengvai įgyvendinama, ypač kai dirbama kartu siekiant bendro tikslo.

Tikriausiai visi Jums pasakytų, kad įvaldyti klasikinį instrumentą mažiau nei per vieną valandą neįmanoma, tačiau komandos dvasia daro stebuklus. Po šios veiklos kai kurie dalyviai lieka šokiruoti, o kartais jų skruostais ritasi laimės ašaros: žmonėms sunku patikėti, kad dar prieš valandą jie nežinojo net kaip tinkamai laikyti smuiką rankose, tačiau sugebėjo sugroti kompoziciją.

Suvienijantis armonikėlių orkestras

Paliečiant muzikines veiklas, taip pat siūlome įmonėms „Armonikėlių orkestrą”. Tai į komandos suvienijimą ir kūrybiško mąstymo skatinimą orientuotas užsiėmimas, kurio metu kolektyvas tampa ritmingu ir vieningu armonikėlių orkestru. Nors mes orientuojamės į komandos teigiamų savybių skatinimą, įkvėpta ir pagyvėjusi komanda džiaugsis dar labiau, gavusi po veiklos ir suvenyrą – įmonės logotipu papuoštą lūpinę armonikėlę.

Įtraukiantis būgnų orkestras

Su profesionalių perkusininkų pagalba, dalyviai išmokomi bazinių sambos ritmų. Kiekviena dalyvių grupė gauna skirtingus instrumentus bei ritmus, kuriuos vėliau sujungia į vieną bendrą būgnų orkestrą. Čia savanaudiškumas ir nenoras dirbti komandoje yra neįmanomi: „BeatsWork” veikloje kiekvieno dalyvio įsitraukimas yra svarbus, nes kitaip nebus harmoningos ir vieningos muzikos.

Mušamieji instrumentai atpalaiduoja, mažina stresą ir gerina koncentraciją. Būgnai taip pat lavina neverbalinę komunikaciją ir leidžia žmonėms išreikšti save per ritmą. Visa tai yra svarbu, norint auginti kūrybišką kolektyvą.

Muzika yra universali kalba, kuri peržengia kalbinius barjerus. Todėl muzikinės veiklos puikiai tinka kolektyvams, kuriose dirba žmonės iš skirtingų kultūrų ir su skirtingomis kalbomis. Muzikos galia galima perteikti istorijas ir emocijas, ji padeda užmegzti ryšius su skirtingų kultūrų ir sluoksnių žmonėmis.

Nutapykite vieną didelį paveikslą

Tapyba, kaip ir muzika, laužo komunikacinius barjerus, leidžia žmogui išreikšti save, savo kūrybiškumą ir vaizduotę. Meniniais darbais galima perteikti sudėtingas idėjas, istorijas ir vizijas. Menas gali būti lengvai pritaikomas versle, norint perteikti darbuotojams tam tikras mintis.

Tad siūlome visam kolektyvui griebtis teptukų bei dažų ir imtis tapybos. Tačiau nesijaudinkite – Jums ir kolegoms nereikės vienu metu tapyti ant didžiulės drobės. Kiekviena komanda gaus po tuščią drobę – dalį didžiojo paveikslo.

Tapydami pagal instrukcijas dalyviai pamažu supranta, jog tam, kad pasiektų tikslą, jie privalo komunikuoti su kitomis komandomis. Pasibaigus tapymo laikui, dalyviams nematant, iš nutapytų atskirų dalių sukonstruojamas bendras kūrinys. Renginio kulminacija – skambant plojimams ir susižavėjimo šūksniams, „Didysis paveikslas“ atidengiamas.

Šios kūrybiškos veiklos pagrindinė mintis: kiekvienas paveikslas susideda iš daugybės mažų potėpių ir dalelių, taip ir organizacija nėra įmanoma be atskirų žmonių ir glaudžios tarpusavio komunikacijos. Norint sukurti meistriškai atrodantį rezultatą, kurį norėtųsi pasikabinti savo darbovietėje, būtinas komandų bendradarbiavimas, ypač derinant spalvas, linijas bei tapymo technikas.

 

Konkurencinis žaidimas kūrybingiems protams

 

Generuokite naujas idėjas, pristatykite jas ir pritraukite investicijas

Žaidimo logika yra paprasta, bet juk paprastumas žavi. Kiekviena komanda viduje išsirenka geriausią idėją, sukuria dviejų minučių pristatymą ir papasakoja apie savo inovaciją kitiems. Po pristatymų dalyviai investuoja žaidimo metu cirkuliuojančius pinigus, o daugiausiai investicijų pritraukusi idėja tampa žaidimo nugalėtoja!

Global Innovation Game“ skatina dalyvius bendrauti, atvirai kalbėtis, kurti naujoves ir idėjas, nesislepiant už kompiuterio monitoriaus ir nesinaudojant paieškos sistemomis bei kitais technologiniais sprendimais. Šis žaidimas sugrąžina dalyvius prie pagrindų, skatina kūrybingumą ir apdovanoja novatoriškiausius.

Jei manote, kad Jūsų komandai trūksta bendrumo ir norite, kad darbuotojai lavintų savo kūrybiškumą, siūlome pasikalbėti ir aptarti Jūsų komandos ugdymo galimybes.